právě čtete...
Nezávislý průvodce Londýnem od A do Z

Doprava v Londýně a mimo Londýn

AKTUALIZOVANÉ INFORMACE NAJDETE NA NAŠEM WEBU www.mintytrips.cz.

Poradíme vám jak chytře využívat Londýnskou městskou hromadnou dopravu, jak ušetřit s Day Travelcard nebo Oyster kartou, jak se orientovat metru, jaký autobus vzít a kdy stačí jít pěšky. Dozvíte se i dopravní tipy pro váš výlet mimo Londýn.

Najdete zde informace o:

1. Doprava v Londýně: základní informace a tipy, metro, autobusy, nadzemní dráha DLR, doprava po řece, taxi, kolo, kolečkové brusle, vlak
2. Doprava mimo Londýn: vlakem, autobusem

Pokud hledáte informace o dopravě z ČR do Londýna a o dopravě z letiště do Londýna, klikněte zde.

DOPRAVA V LONDÝNĚ

Základní informace a tipy
Londýnská městská hromadná doprava je často kritizována za zácpy v metru, poruchovost nebo stojící sňůry autobusů v centru města. Pokud se však vyhnete ranním (mezi 8h-9h) a večerním (17h-19h) špičkám, double deckery (patrové autobusy) a metro vám dobře poslouží.
Z pohledu dopravy je Londýn rozdělen do 6. základních zón. Všechny hlavní památky jsou v zóně 1, jen Greenwich se nachází v oblasti 2. Pokud budete ubytováni v 1. zóně, na dopravě ušetříte, pokud ve 2. zóně, můžete do 1. zóny jezdit autobusem a pak metrem dle potřeby.
Výhodou Londýna je, že památky a další atrakce lze víceméně sloučit do jedné procházky a nebudete autobus nebo metro ani potřebovat – podívejte se na námi navržené denní a víkendové procházky Londýnem.
A pokud máte rádi alternativní způsoby dopravy, pronajměte si kolo nebo projeďte Londýn po řece, více viz níže.

Za dopravu můžete platit:
Oyster karta

 • V hotovosti (platíte hotovostí řidiči v autobusu nebo si kupujete lístek na metro u přepážky či z automatu) – nedoporučujeme, nejdražší způsob cestování.
 • Koupí “day travelcard” – denní papírový lístek na MHD, která stojí během týdne pro 1 až 2 zónu 8 liber a o víkendu 6.60 liber. S travelcard budete moci využívat metro, autobusy i DLR (nadzemní dráha) pro zóny, které si zakoupíte, po celý jeden den. Pozitiva: koupíte jednu “day travelcard” a už se po celý den o nic nemusíte starat. Negativa: pokud budete metrem, autobusem jezdit jen velmi málo (3-4 jízdy), tak 6.60 liber neprojezdíte a travelcard se vám tak nevyplatí. Více by se vám pak hodila Oyster karta, kde platíte jen tolik, co projedete.
 • S pomocí karty Oyster. Jedná se o kartu, kterou si můžete u automatu nebo u přepážky nabít hotovostí a ta se vám pak z karty odečítá. V metru či autobusu kartu přiložíte na žlutou čtečku a příslušný poplatek se vám odečte (cestování s Oyster kartou je mnohdy o více jak polovinu lacinější než když si koupíte lístek za hotovost). Kartu si můžete pořídit v metru u přepážky (účtují malý poplatek 3 libry plus kartu rovnou nabijí na 5 liber či více kolik si budete přát. Poplatek 3 liber vám proplatí nazpět pokud Oyster kartu vrátíte při odjezdu.) nebo si ji můžete nechat poslat domů (více informací najdete zde). Poplatek za jednu jízdu autobusem s Oyster kartou je 1.30 liber, za jízdu metrem v 1. zóně 1.90 liber. Jakmile na Oyster kartu v týdnu projezdíte 8 liber za den nebo o víkendu 6.60 liber za den, dosáhnete tak maximální výše poplatku na dopravu a na den, a už se vám z karty nic nebude po celý den strhávat.

Tip: MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA V LONDÝNĚ JEDNODUŠE
Google mapy Londýna teď obsahují i městskou hromadnou dopravu (metro + všechny autobusy). Najít trasu z bodu A do bodu B nebylo nikdy jednodušší. Jděte na http://www.google.cz a nahoře v menu klikněte na “Mapy”. Pak klikněte na “Vyhledat trasu”. Do polí “A” a “B” vyplňte odkud kam se chcete dostat (názvy vyplňte anglicky, Google prozatím nerozumí českým překladům příliš dobře. Tj. místo Buckinghamský palác napište Buckingham palace). Pak klikněte na “Vyhledat trasu”. Nahoře se vám pak kromě ikonky auta a člověka objeví i autobus. Klikněte na ten, zastupuje městskou hromadnou dopravu. Pak klikněte na “Vyhledat trasu” znovu a na mapě se vám zobrazí jak se od bodu A do bodu B dostat v rámci městské hromadné dopravy. Mapu spolu s detailním rozpisem trasy si můžete prakticky vytisknout.

Informace o dopravě v Londýně, jízdní řády, ceny atd. najdete na www.tfl.gov.uk
Turistická mapa s hlavními památkami a mapou metra a autobusů, spojujících jednotlivé památky. Stáhněte si mapu zde.
Mapy metra a autobusů najdete zde.
Aktuální přehled cen metra najdete zde
Aktuální přehled cen autobusů najdete zde

Co dělat
1. Před odjezdem do Londýna: vytiskněte si mapu Londýna s památkami a mapou autobusových linek a metra. Mapu najdete zde.
2. Po příjezdu: kupte si Oyster kartu (na Victoria station pokud přiletíte na Gatwick, na Liverpool Street Station pokud přiletíte na Stanstead, v metru na Heathrow pokud přiletíte na Heathrow). Oyster kartu vám mnohdy nabídnout už v letadle ke koupi, nebo si ji můžete nechat poslat domů – více informací najdete zde. Doporučujeme ji nabít na 10-15 liber, to vám na víkend vystačí. Alternativou je denní Travelcard za 6.60 liber.

Metro
Londýnské metro, známé jako “tube”, je nejstarší metro na světě (první část byla otevřena už v roce 1863). Londýňané si na něj často kvůli poruchám, přecpanosti a předraženosti (o 250% dražší než metro v Tokiu) stěžují. Nicméně, na druhou stranu, přiznají, že bez metra, které denně přepraví vice jak 3 milióny lidí, by se neobešli a že jsou s ním vlastně spokojeni (určitě mimo dopravní špičky). Lístek stojí v 1. zóně 1.90 liber s využitím Oyster karty, 4 libry bez Oyster karty (více o cenách a o Oyster kartě si přečtete výše).

Jak si koupit lístek na metro: viz výše Základní informace a tipy.
Mapy metra ke stažení: viz výše Základní informace a tipy.

Tip:

 • V metru u přepážky s informacemi a tam kde se kupují lístky najdete tištěnou kapesní mapu metra. Je zdarma a můžete si ji vzít.
 • Orientace v metru je snadná. Z mapy metra si zjistěte jak se jmenuje konečná stanice ve směru kam chcete jet. Tato stanice bude uvedena na cedulích, tím určíte správný směr. Na některých stanicích (Bank, Waterloo, Oxford street, Green park, Baker street) jsou přestupy mezi jednotlivými linkami zdlouhavé.
 • Pokud budete používat Oyster kartu a stane se vám, že brány u vstupu do metra jsou otevřeny, přiložte kartu na žlutou čtečku i tak. Pokud byste tak neudělali bude vám na výstupní stanici strženo plné jízdné jako kdyby jste platili v hotovosti, tj. 4 libry.
 • V kolejištích můžete občas zahlédnout černé malé myšky, tak se nelekněte a nezachraňujte se před přijíždějícím metrem, ony utečou 🙂

DLR (Docklands Light Railway, nadzemní metro)
Spojuje centrum Londýna (stanice Bank a Monument) s oblastí Canary Wharf (finanční centrum), Greenwichem a dále. Pokud chcete zažít jízdu vlakem bez řidiče určitě DLR vyzkoušejte (vlaky jsou automatizované, řízené na dálku, bez strojvedoucího).

Double deckerAutobusy
Pomalé a občas nespolehlivé (mnohdy nikoliv jejich vinou kvůli zácpám) patrové autobusy (double deckery) jsou ikonou Londýna. Občas jich můžete vidět až 20 za sebou (hlavně na Oxford street), a ať už jsou pomalejší než metro, jejich síť je hustá a dostanete se s nimi všude. Navíc jízda v patře na předních sedačkách je zážitek, bez kterého nesmíte odjet z Londýna.
Mapy autobusů včetně mapy ukazující autobusové linky jedoucí kolem hlavních památek najdete v sekci Základní informace a tipy. Lístek na autobus placený hotově stojí 2.20 liber, placený s využitím Oyster karty 1.30 liber.

Řeka
Doprava po řece, s využitím Thames Clipper River Bus (říční autobus), je rychlou a příjemnou alternativou dopravy oproti metru nebo autobusu. Pohodlně se například dostanete od Parlamentu k London Tower a London Bridge nebo až do Greenwiche k Nultému poledníku.
Tip: Pokud nechcete platit za občas předražené výletní lodě, Thames Clipper je to pravé řešení (více informací najdete na webu: www.thamesclippers.com). Plaťte Oyster kartou a lístek vás vyjde levněji.
Pokud hledáte výletní loď s výkladem o památkách, najdete více informací zde.

Taxi
Londýnské černé taxíky jsou, vedle patrových autobusů, další nedílnou ikonou Londýna. Chcete-li přejet z jednoho konce Londýna na druhý, bude vás to stát okolo 50 liber, kratší vzdálenosti do 15 liber. Pokud vás pojede v taxíku více, je tento druh dopravy cenově dostupný a pohodlný.
Vedle černých taxíků, můžete využít i Minicabs (vypadají jako normální auta), mohou být levnější. Vždy se ale ujistěte, že mají oficiální licenci (bez licence do nich hlavně v noci kvůli bezpečnosti raději nenastupujte).

Kolo
Zajímavou alternativou je projet Londýn na kole. Buďto můžete využít jednu z mnoha společností pořádajích cyklotůry po Londýně (např. London Bicycle Tour Company http://www.londonbicycle.com/centralTour.html, Fat Tire: fattirebiketours.com/london, BrakeAway http://www.biketouroflondon.com nebo Cycle Tours of London http://www.biketoursoflondon.com) nebo, pokud chcete jezdit sami, můžete si kolo půjčit. Buďto opět od jedné z uvedených společností nebo využijte Barclays Cycle Hire.

Co je Barclays Cycle Hire? V centru Londýna si na mnohých místech všimnete modrých kol, zaparkovaných ve stojanech s ovládacím pultem. Tyto kola si můžete půjčit – platí se 1 libru na den za možnost využití kola (lze platit pouze kartou, hotovost není akceptována) a pak poplatek odvozený od délky jízdy na kole (do 30 minut jízdy na kole je to ZDARMA, nad 1 hodinu se účtuje 1 libra, do 1h30 4 libry. Pokud ovšem kolo vždy do 30 minut vrátíte a zase si ho půjčíte, můžete teoreticky jezdit zdarma neustále :).

Podívejte se níže na video, jak to funguje:

Více informací najdete zde.

Pokud si chcete půjčit kolo, stáhněte si mapy populárních cyklostezek zde (PDF soubory): mapa 1 a mapa 2

Kolečkové brusle
Pokud jste milovníkem inline nebo kolečkových bruslí, přihlaste se do středečního nebo víkendového průjezdu Londýnem. Je to neopakovatelný zážitek. Více najdete na: http://www.londonskate.com/index.php, http://www.lfns.co.uk, http://www.cityskate.co.uk nebo http://www.thefns.com.

Vlakem v Londýně
Kromě metra a autobusu můžete v Londýně pro dopravu využít i vlaků z hlavních nádraží (hlavně do vzdálenějších zón). Platí se s využitím Oyster karty nebo Travelcard.

vlaky v UK
DOPRAVA MIMO LONDÝN

Vlak
Vlaková síť v Anglii, Walesu a Skotsku je na vysoké úrovni, zejména na delší vzdálenosti se setkáte s kvalitními službami (občerstvení, internet atd.), které se v ČR teprve začínají pomalu objevovat. Ceny jsou tomu odpovídající, ale pokud cestujete ve skupině nebo koupíte lístky v předstihu, výrazně ušetříte.

Lístky na vlak se vždy vyplatí kupovat v předstihu (nejméně 3 dny, 7 a více dnů lépe). Můžete je koupit online a nechat si je u automatu vytisknout až poté co budete v Londýně či jinde (při koupi dostanete patřičné pokyny co a jak dělat).
Pokud cestujete ve skupině, nabízí jednotlivé železniční společnosti další slevy (obecně pokud jedete na výlet v okolí Londýna a jste 4, budete platit jen za 2 lidi – lístky si ale musíte koupit u přepážky, automat vám zlevněné lístky nedá).
Pokud se chystáte z Londýna dále, např. do Walesu či Skotska, a je vás 3 a více, kupte lístky v předstihu a dostanete procentní slevu z hodnoty lístku.

Jízdní řády, ceny atd. najdete zde (velmi užitečný oficiální železniční web, který vás poté co najdete vhodné spojení přepošle na web železniční společnosti, která lístek prodává a spojení zajišťuje).

Tip:

 • Na webu si můžete koupit zpáteční lístek (return ticket), který by vás teoretický měl vyjít levněji, než dva lístky normální. Pokud tomu tak není, zkuste koupit dva normální lístky – mohou být někdy lacinější než zpáteční lístek.
 • Cesty do Edinburghu (Skotsko) mohou být někdy velmi drahé a kupodivu vás vyjde levněji, když poletíte (např. s EasyJet nebo Ryanair).
 • Pokud chcete přijet do Edinburghu odpočatí, jeďte z Londýna nočním vlakem – vlak Caledonian Sleeper. Je to opravdový zážitek, lístek koupený s předstihem stojí od 52 liber (což je opravdu dobrá cena), více informací najdete zde, fotky zde.

Autobus
Na kratší i delší vzdálenosti po UK můžete samozřejmě cestovat i autobusem (coach). Cesta trvá déle, ale mnohdy velmi ušetříte. Například se společnosti Megabus můžete jet do Oxfordu za 1 libru.

Megabus – uk.megabus.com
National Express – více informací najdete zde
Citylink (autobusová doprava ve Skotsku) – více informací najdete zde

Megabusy a National Express autobusy odjíždějí od London Victoria Coach Station (10 minut od zastávky metra Victoria, linka Victoria).


Doporučujeme:

Kvalitní a levné ubytování v centru Londýna

UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ

KVALITNÍ CENOVĚ DOSTUPNÉ I LUXUSNÍ UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ. Booking.com je pravděpodobně nejlepší hotelový vyhledávací systém, který jsme kdy viděli. Zdarma prohledá všechny možnosti ubytování v centru i okolí Londýna a nabídne vám nejpřijatelnější ceny londýnských hotelů, hostelů a bed and breakfast. Vše v českém jazyce. My jsme booking.com využili už několikrát a vždy jsme našli dobré ubytování za výhodné ceny. Jakub a Eva

Nejlevnější online letenky do Londýna koupíte od www.pelikan.cz.


Více informací najdete v našem Nezávislém průvodci Londýnem, Anglií, Walesem a Skotskem… WWW.MINTYTRIPS.CZ. Co tam konkrétně najdete? Aktuální informace na téma: Doprava v Londýně, Kam v Londýně zajít na dobré jídlo, Kultura a noční život v Londýně, Londýnské památky, zajímavá netradiční místa, galerie, parky & trhy, Ubytování v Londýně a další. Připravili jsme pro vás rovněž praktické průvodce: To nejlepší z Londýna za jeden den, Víkend v Londýně, Londýn zdarma, Za nákupy v Londýně, V Londýně na pár hodin, Romantický Londýn a V Londýně s dětmi. Dále vám přinášíme tipy kam se vydat za putováním v Anglii (Cornwall, Lake District, Dorset…), Walesu (Snowdonia) a Skotsku, včetně podrobných cestovních itinerářů, map a fotek.


Discussion

Trackbacks/Pingbacks

 1. Pingback: Praktické londýnské tipy « Minty Trips Blog - 21.11.2011

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Minty Trips (www.mintytrips.cz)

Nezávislý průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem od A až do Z - vše co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Sestaveno lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Jedete na dovolenou? Hledáte levné a kvalitní ubytování?

U nás na http://ubytovani.mintytrips.cz najdete více než 2 000 000 hotelových a hostelových nabídek po celém světě, nejlepší ceny a ověřená hodnocení cestovatelů. Vyzkoušejte http://ubytovani.mintytrips.cz (klikněte níže)

Join 44 other followers

Návštěvy

 • 99,014 hits
%d bloggers like this: