právě čtete...
Nezávislý průvodce Londýnem od A do Z

Gurmánský Londýn

AKTUALIZOVANÉ INFORMACE NAJDETE NA NAŠEM WEBU www.mintytrips.cz.

Londýn je jako velká pánev, ze které můžete ochutnat všechny specialitky světa. Poradíme kam zajít na japonské zdravé sushi, kde v Londýně najdete nejlepší pálivou indickou či thajskou kuchyni a kam vyrazit na uklidňující čaj o páté.

V Londýně bydlí okolo 8 miliónů lidí. Skoro polovinu tvoří přistěhovalci nebo druhá, třetí generace přistěhovalců, utvářející multikulturní “kotlík”, ze kterého můžete ochutnat skoro jakoukoliv kuchyni světa. Od italské a francouzské kuchyně až po exotiku japonského sushi, kořením vonící indii či vegetariánské speciality. Každý si najde tu svoji specialitu (určitě ale ochutnejte curry na Brick lane a sushi v japonské restauraci).

RYCHLE A LEVNĚ
Full English Breakfast

 • Anglická kuchyně (ochutnejte Full English Breakfast a Fish and chips)
  • Zkuste restauraci “West End Kitchen” (webová stránka), nachází se kousek od Piccadilly Circus (více viz uvedený web).
  • Restaurace “The Stockpot” (webová stránka), nachází se kus od Bond street a Piccadilly Circus (více viz uvedený web)
 • Turecká kuchyně
  • Pokud se chystáte na koncert na Bankside (Southbank centre) nebo se procházíte okolo řeky a jste poblíž Tate Gallery, zajděte do turecké restaurace Tas. Překvapí vás pěknou zahrádkou a velmi dobrou kuchyní za rozumnou cenu. Více na jejich webu.
  • V centru, u Oxford street, pak můžete zkusit tureckou restauraci Sofra (webová stránka).
 • Vegetariánská kuchyně blízko Covert Garden: Food for Thought (webová stránka)
 • Restaurace Wagamamma: asijská kuchyně, populární u studentů. Pobočky jsou po celém Londýně (webová stránka)
 • Ecco/Icco: pizza, saláty, panini, italská dobrá kuchyně za rozumné ceny. Velmi populární mezi mladými lidmi. Nachází se kousek od Oxford street (46 Goodge St). Dobrá zastávka při nákupech na Oxford street.
 • Indická kuchyně: Diwana, velmi kvalitní indická restaurace, rozumné ceny. Kousek od stanice Euston (121 Drummond Street).
 • Kolem Oxford street, Leicester square a Soho najdete spoustu restaurací “Eat All You Can”. V těchto jídelnách zaplatíte jednorázový poplatek (okolo 6-8 liber) a můžete si přidávat kolikrát chcete. Poznáte je dle vystavených mís s jídlem u hlavní výlohy a nápisem “Eat as much as you want/can”. Většinou jde o čínskou kuchyni, můžete najít i vegetariánské jídelny. Pozor na kvalitu jídla.

MALÉ JÍDLO S SEBOU (TAKE AWAY) A KÁVA

 • Pokud máte jen malý hlad, zaskočte do Pret-a-Manger (sandwiche, bagety, saláty) nebo do Eat (saláty, polévky, bagety).
 • Kávu, čaj, horkou čokoládu si můžete dát v kavárnách amerického stylu: Starbucks, Nero, Coffee Republic nebo zajít do malých nezávislých kaváren (hledejte mimo hlavní ulice Oxford street apod.; turecké kavárny a čajírny najdete v Brick Lane nedaleko Liverpool Street Station).

INDICKÁ KUCHYNĚ (CURRY)

indická kuchyně

 • Brick lane (Banglatown) je ulice, nedaleko Liverpool Street Station a Spitalfields Market, která je vyhlášena největší koncentrací indických restaurací. Pokud chcete ochutnat Indickou kuchyni a nevadí vám větší množství turistů, určitě tam zajděte. Číšníci stojí před restauracemi a budou vás lákat na své speciality. Dávejte si pozor na pálivost jídla (pokud jsou u jídla dvě červené papričky, tak to je asi tak maximum co běžný Čech zvládne. Pokud se ale chcete opravdu prozkoušet v pálivosti, dejte si “vindaloo” – velmi ostré indické jídlo, více najdete zde).
 • Doporučené indické restaurace na Brick lane:

JAPONSKÁ / ČÍNSKÁ KUCHYNĚ

sushi

 • Japonská kuchyně
  • Sushi bary: sushi můžete vyzkoušet po celém Londýně. Doporučujeme Japonské centrum (webová stránka) u Piccadilly circus (sushi můžete koupit a sníst v prodejně nebo vzít na “sushi piknik” do nedalekého Green či Hyde parku). Dále mají dobré sushi v restauracích Itsu (kolem Oxford street, webová stránka, sushi tam podávají na talířkách na jezdících pásech, ze kterých si ho pak berete). Pokud chcete ochutnat po jednom kousku od každého druhu sushi, zajděte do Wasabi prodejen (opět je najdete na Oxford street, webová stránka).
  • Výborná japonská restaurace je Akari (webová stránka). Nachází kus od metra Angel, což už je dále od centra, ale pokud chcete vidět jak se sushi vyrábí a ochutnat japonské jídlo od japonských kuchařů, tak se vám do Akari vyplatí zajet.
 • Čínská kuchyně
  • Pokud chcete ochutnat pravou “čínu”, dejte si “crispy duck”. Mezi Oxford street a čtvrtí Soho najdete jak levné čínské jídelny, tak i kvalitnější restaurace.
  • Restaurace Royal China: webová stránka

BRITSKÁ KUCHYNĚ

čaj o páté

 • Po celém Londýně najdete spoustu typických anglických “pubů” (hospůdek). Určitě ochutnejte fish and chips (ryba), sausages and mash (párky s kaší) nebo v neděli tradiční Sunday roast. V mnohých hospůdkách si musíte jídlo i pití objednat u baru (nikdo nepřijde, aby si vzal vaši objednávku).
 • Pokud budete v Brick Lane určitě zajděte do Brick Lane Beigel Bake (webová stránka) a ochutnejte bagel with salt beef (“houska” s hovězím masem a anglickou pálivou hořčicí. Velmi velmi dobré.)
 • Určitě ochutnejte Full English Breakfast (anglická snídaně) a Fish and chips (ryba). Zkuste restauraci “West End Kitchen” (webová stránka), nachází se kus od Piccadilly Circus (více viz uvedený web). Nebo restauraci “The Stockpot” (webová stránka), nachází se kus od Bond street a Piccadilly Circus (více viz uvedený web).
 • 150 faktů o Fish and chips (v anglickém jazyce)

Brunch
Kombinace mezi snídání a obědem. Pokud se váš Londýnský noční program protáhne až do rána, zajděte na “brunch”. Full English Breakfast (anglická snídaně) a silná káva (někteří si dávají i Bloody Mary koktejl 🙂 vás určitě postaví na nohy. Doporučujeme zajít do Caravan Restaurant & Bar kousek od Chancery Lane (více najdete na webové stránce). V Caravan baru si praží i svoji vlastní kávu!

Kam na čaj o páté?

Tradiční anglické hospůdky
Kromě normálních hospůdek musíte v Londýně navštívit jednu z historických “pubů”. Mají nádherné interiéry, pamatují, jak se Londýn měnil a ochutnáte tam skvělé Ale (druh piva). Podívejte se na tento web a naplánujte si, jakou hospůdku chcete navštívit. Objednává se vždy na baru. Pokud jdete na “pint” (pinta piva) s přáteli (hlavně pokud jsou to Angličané), tak nezapomeňte na nepsané pravidlo, že objednává a platí vždy jeden člověk, když se jde pro další pivo, objednává zase někdo jiný.

Co ochutnat

 • Ale: definice dle Wikipedie: Ale je druh svrchně kvašeného piva vyráběného s použitím ječného sladu a kvasnic saccharomyces cerevisiae. Tyto kvasnice umožňují pivu kvasit rychle a pivo také dostává sladší plnou chuť s ovocným nádechem. Do většiny se i přidává chmel a to kvůli vyvážení sladkosti sladu a také to dále pomáhá pivo konzervovat. V hospodách mají většinou více druhů piva Ale, pár jich vyzkoušejte.
 • Cider: alkoholický mošt. Nejvíce prodávané jsou Strongbow nebo Magners, vyzkoušejte však i méně známé lokální značky.

VEGETARIÁNSKÁ KUCHYNĚ

 • inSpiral: v Camdenu určitě zajděte do vyhlášené vegetariánské (“raw food”) jídelny inSpiral

KDY SE JÍDLO PODÁVÁ

 • Snídaně se podává mezi 8 a 9 hodinou a rozhodně stojí za to ochutnat Full English Breakfast (anglická VELKÁ snídaně). Obsahuje slaninu, vajíčka, párky, fazole, toasty, kafe nebo čaj, juice a můžete si přidat i cereálie, marmelády, ve Walesu pak “black pudding” (jelito) a ve Skotsku uzeného sledě. Snídani si můžete dát v kterékoliv restauraci (pokud uvidíte že se někde shlukují dělníci ze staveb, tak jste našli to správné místo) a nemusíte spěchat, dělají ji často i po celý den jako hlavní jídlo.
 • Oběd je okolo 13 hodiny a oproti ČR se jí v týdnu málo (obědy většinou tvoří sandwiche, saláty a bramborové lupínky všech možných příchutí).
 • Okolo 17 hodiny můžete zajít na tradiční čaj o páté, kdy se podávají lepší sandwiche, “scones” (sladké pečivo) s marmeládou a velmi hustou smetanou a čaj.
 • Večeře (hlavní jídlo dne) je okolo 20 hodiny a pokud se vydáte do víru nočního života, určitě stojí za to zajít na pozdní curry do Indických restaurací na Brick Lane.

Doporučujeme:

Kvalitní a levné ubytování v centru Londýna

UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ

KVALITNÍ CENOVĚ DOSTUPNÉ I LUXUSNÍ UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ. Booking.com je pravděpodobně nejlepší hotelový vyhledávací systém, který jsme kdy viděli. Zdarma prohledá všechny možnosti ubytování v centru i okolí Londýna a nabídne vám nejpřijatelnější ceny londýnských hotelů, hostelů a bed and breakfast. Vše v českém jazyce. My jsme booking.com využili už několikrát a vždy jsme našli dobré ubytování za výhodné ceny. Jakub a Eva

Nejlevnější online letenky do Londýna koupíte od www.pelikan.cz.


Více informací najdete v našem Nezávislém průvodci Londýnem, Anglií, Walesem a Skotskem… WWW.MINTYTRIPS.CZ. Co tam konkrétně najdete? Aktuální informace na téma: Doprava v Londýně, Kam v Londýně zajít na dobré jídlo, Kultura a noční život v Londýně, Londýnské památky, zajímavá netradiční místa, galerie, parky & trhy, Ubytování v Londýně a další. Připravili jsme pro vás rovněž praktické průvodce: To nejlepší z Londýna za jeden den, Víkend v Londýně, Londýn zdarma, Za nákupy v Londýně, V Londýně na pár hodin, Romantický Londýn a V Londýně s dětmi. Dále vám přinášíme tipy kam se vydat za putováním v Anglii (Cornwall, Lake District, Dorset…), Walesu (Snowdonia) a Skotsku, včetně podrobných cestovních itinerářů, map a fotek.


Discussion

Trackbacks/Pingbacks

 1. Pingback: Praktické londýnské tipy « Minty Trips Blog - 21.11.2011

 2. Pingback: Praktické londýnské tipy « Minty Trips Blog - 12.2.2012

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Minty Trips (www.mintytrips.cz)

Nezávislý průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem od A až do Z - vše co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Sestaveno lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Jedete na dovolenou? Hledáte levné a kvalitní ubytování?

U nás na http://ubytovani.mintytrips.cz najdete více než 2 000 000 hotelových a hostelových nabídek po celém světě, nejlepší ceny a ověřená hodnocení cestovatelů. Vyzkoušejte http://ubytovani.mintytrips.cz (klikněte níže)

Join 44 other followers

Návštěvy

 • 99,014 hits
%d bloggers like this: