právě čtete...
Často kladené otázky

Chystám se vyjet do Londýna s dětmi. Je lepší používat Travelcard nebo Oyster card?

Děti do 10 let mají v doprovodu s dospělým, který se může prokázat MHD lístkem (nebo Oyster kartou), dopravu v metru, autobuse zdarma.

Otázka: Je výhodnější cestovat po Londýně s DAY TRAVELCARD (denní lístek na MHD v Londýně) nebo s OYSTER KARTOU (elektronická MHD karta, na kterou si koupíte u automatu či přepážky “cestovné”)?

Pokud chceme odpovědět na tuto otázku je potřeba si nejdříve vysvětlit, že v Londýně jsou dvě “časová pásma / doby” spojená s používáním MHD.

První je “peak” doba (ráno DO 9 hodin a pak OD 16h30 až do doby, než MHD přestane jezdit). Druhá doba je pak “off-peak” (MEZI 9 hodinou ranní a 16h30). Během první doby (“peak”) je cestování dražší, během druhé, levnější. Během víkendu pak platí pouze “off-peak” doba (tj. během celého víkendu se platí méně).

DAY TRAVELCARD (denní lístek na MHD) na “peak” dobu Vás bude stát £8 a během ”off-peak” doby £6.60 na osobu. Pokud si koupíte Day Travelcard můžete s ní jezdit jakýmkoliv autobusem, metrem po celý den (v 1. až 2. zóně Londýna. Další zóny nejsou až tak důležité, nejsou tam žádné památky).

Pokud si pořídíte OYSTER KARTU a nabijete ji např. na 10 liber, platíte individuálně za každou jízdu (cena záleží, zda jedete autobusem či metrem a také v jakou dobu jedete, tj. “peak” nebo “off-peak” doba). Např. pokud pojedete metrem během “peak” doby, v rámci zóny 1, tak platíte £1.90. Pokud pojedete do zóny 2., platíte £2.50. Pokud jedete autobusem vždy platíte užitím Oyster karty £1.30. JAKMILE JSTE VŠAK V “peak” DOBĚ UŽ PROJELI £8, NEBUDE UŽ VÁM NIC ODEČTENO (dosáhli jste maxima na den v “peak“ době, tj. £8.). BĚHEM “off-peak” DOBY JE LIMIT £6.60.

ZÁVĚR = Pokud si srovnáte cenu Day Travelcard (pro “peak” a “off-peak” dobu) a denního maxima, které můžete utratit užíváním Oyster karty (v “peak” a “off-peak” době), zjistíte, že to jsou stejné náklady (tj. v “peak” době utratíte v Londýně za dopravu maximálně £8 denně na osobu, v “off-peak” době maximálně £6.60 denně na osobu).

TO ZNAMENÁ, ŽE POKUD VÍTE, ŽE UTRATÍTE V “peak” DOBĚ MÉNĚ JAK £8, JE PRO VÁS ŘEŠENÍM OYSTER CARD (TO SAMÉ V “off-peak” DOBĚ… POKUD VÍTE, ŽE UTRATÍTE MÉNĚ JAK £6.60, OYSTER KARTA JE TO, CO POTŘEBUJETE). (KOLIK STOJÍ METRO, AUTOBUSY NAJDETE ZDE)

Příklad: pokud za den (o víkendu) pojedete například jen 2x autobusem v centru Londýna, utratíte celkem 2 x £1.30 = £2.60 (pokud použijete Oyster kartu). Day travelcard by Vás na ten den stála £6.60 (o víkendu).

Pokud byste ale například jeli během jednoho dne 3x metrem a 2x autobusem (o víkendu v 1. zóně), celkové náklady by byly £8.30. Zaplatili byste ale jen £6.60 (tj. denní limit o víkendu). Bylo by tak jedno, zda máte Day Travelcard za £6.60 nebo Oyster kartu. Náklady na ten den pro dopravu by pro Vás byly jen £6.60, bez ohledu jakým lístkem/Oyster kartou platíte.

Více informací o dopravě v Londýně, tipy, ceny apod. najdete na stránce Minty Trips, v kapitole věnující se Dopravě v Londýně.

Výše uvedené ceny MHD v Londýně jsou platné k listopadu 2011.


Doporučujeme:

Kvalitní a levné ubytování v centru Londýna

UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ

KVALITNÍ CENOVĚ DOSTUPNÉ I LUXUSNÍ UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ. Booking.com je pravděpodobně nejlepší hotelový vyhledávací systém, který jsme kdy viděli. Zdarma prohledá všechny možnosti ubytování v centru i okolí Londýna a nabídne vám nejpřijatelnější ceny londýnských hotelů, hostelů a bed and breakfast. Vše v českém jazyce. My jsme booking.com využili už několikrát a vždy jsme našli dobré ubytování za výhodné ceny. Jakub a Eva

Nejlevnější online letenky do Londýna koupíte od www.pelikan.cz.


Více informací najdete v našem Nezávislém průvodci Londýnem, Anglií, Walesem a Skotskem… WWW.MINTYTRIPS.CZ. Co tam konkrétně najdete? Aktuální informace na téma: Doprava v Londýně, Kam v Londýně zajít na dobré jídlo, Kultura a noční život v Londýně, Londýnské památky, zajímavá netradiční místa, galerie, parky & trhy, Ubytování v Londýně a další. Připravili jsme pro vás rovněž praktické průvodce: To nejlepší z Londýna za jeden den, Víkend v Londýně, Londýn zdarma, Za nákupy v Londýně, V Londýně na pár hodin, Romantický Londýn a V Londýně s dětmi. Dále vám přinášíme tipy kam se vydat za putováním v Anglii (Cornwall, Lake District, Dorset…), Walesu (Snowdonia) a Skotsku, včetně podrobných cestovních itinerářů, map a fotek.


Mohlo by vás také zajímat

Kdy do Londýna, Praktické londýnské tipy (počasí v Londýně), Doprava do Londýna (doprava z letiště Gatwick, Stansted, Luton a Heathrow), Městská hromadná doprava v Londýně (vše o London Travel Card a Oyster Card), Doprava v Anglii, Walesu a Skotsku, Gurmánský Londýn (jídlo a pití v Londýně), Kultura a noční život v Londýně, Londýnské památky a zajímavá místa, Galerie a muzea v Londýně, Londýnské parky, Londýnské atrakce (londýnské zoo, ZSL London Zoo), Londýnské trhy (Portobello Road), Luxusní i levné ubytování v Londýně (hotely, hostely), To nejlepší z Londýna za jeden den (průvodce Londýnem), Víkend v Londýně, Londýn zdarma, Za nákupy v Londýně (Oxford Street, Regent Street, Primark, Zara, Selfridges, Harrods), V Londýně na pár hodin, V Londýně a Anglii na týden (památky Anglie), Romantický Londýn, V Londýně s dětmi, Krajina krále Artuše, Cornwall (Eden Project, Land’s End, Minack Theatre, Isles of Scilly), Národní park Snowdonia a nejvyšší hora ve Walesu – Snowdon (severní Wales), Hory a jezera v Národním parku Lake District, Bílé útesy a krásné pláže Dorsetu (jižní Anglie), Věčně zelený Národní park Peak District, Ostrov Isle of Wight, Lázeňské město Bath, Univerzitní města Cambridge a Oxford, Sídlo Královny, Windsor Castle, Bílé útesy v Seven Sisters Park, Stonehenge a Salisbury, Skotsko, Edinburgh, jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, hora Ben Nevis, Ostrov Isle of Skye a Highlands, Ostrov Orkney a Highlands, Vnější a vnitřní Hebridy

Advertisements

Discussion

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Noční městská hromadná doprava v Londýně « Minty Trips Blog - 25.11.2011

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Minty Trips (www.mintytrips.cz)

Nezávislý průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem od A až do Z - vše co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Sestaveno lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Jedete na dovolenou? Hledáte levné a kvalitní ubytování?

U nás na http://ubytovani.mintytrips.cz najdete více než 2 000 000 hotelových a hostelových nabídek po celém světě, nejlepší ceny a ověřená hodnocení cestovatelů. Vyzkoušejte http://ubytovani.mintytrips.cz (klikněte níže)

Join 44 other followers

Návštěvy

  • 97,318 hits
Advertisements
%d bloggers like this: