právě čtete...
Anglie, Wales a Skotsko

3-denní túra v božském Dorsetu – pláže, bílé útesy, slunce, mořské dary…

Krásné pláže, impozantní bílé útesy, skvělé počasí, ráj turistiky a cykloturistiky, delikátní mořské plody, romantické zátoky a UNESCem chráněné pobřeží. To vše byste asi v Anglii nehledali. Nechte se překvapit Dorsetem…

This slideshow requires JavaScript.

VÍCE TIPŮ, DOPORUČENÍ A INSPIRACÍ NA DALŠÍ VÝLETY (Národní Park Lake District, Pláže v Cornwallu, Hory v Severním Walesu…) NAJDETE NA www.mintytrips.cz/anglie_a_wales.html

Na jaře minulého roku jsme se vydali na třídenní túru po slunném pobřeží jižní Anglie. Konkrétně jsme zavítali do oblasti lemované krásnými bílými útesy, Dorsetu (www.visit-dorset.com).

Dorset, anglické hrabství na pobřeží Lamanšského průlivu, je vyhlášen krásnými plážemi, na Anglii velmi slunečným a stálým počasím, UNESCem chráněným pobřežím Jurassic Coast (kde lze dodnes nalézt zkamenělé fosílie) či nezvyklými přírodními útvary Lulworth Cove a Durdle Door.  Také tam najdete populární letní letoviska Bournemouth, Weymouth, Swanage či Lyme Regis.

Při naší túře jsme se záměrně velkým letním letoviskům vyhýbali a nejvíce času jsme trávili při pobřeží, na stezce South West Coast Path, která celkově měří 153 km. My jsme šli její část (okolo 45 km) z města Weymouth, přes Swanage až skoro do Bournemouthu.

Pokud by se vám líbili přiložené fotografie a chtěli byste jít v našich stopách, doufáme, že vám níže uvedený průvodce přijde vhod.

DEN 1 – Náš pobyt v Dorsetu začal v ranních hodinách na Londýnském nádraží Waterloo, odkud jsme jeli vlakem do přímořského letoviska Weymouth. Cesta trvala přibližně 2h30min, lístky nás stály okolo £17 na osobu (vlaková spojení je možno najít přes http://www.nationalrail.co.uk, pokud jedete alespoň ve 3, získáváte slevu 33%. Ve skupince po 4 je sleva až 50%. Slevu můžete také získat, pokud koupíte lístky s předstihem.).

Weymouth (www.visitweymouth.co.uk) zažíval velkou slávu převážně ve Viktoriánské době a také v 60 letech. Dnes působí trochu omšelým dojmem (a také trochu jako místo kam se jezdí už jen na důchodový odpočinek). Nicméně s poklesem výjezdů Angličanů za dovolenou do zahraničí se i toto letovisko opět začíná dostávat do módy a turistický ruch a kvalita služeb se obnovuje.
Doporučujeme si dát rychlou anglickou snídani (slanina, vajíčka, párek, fazole a toast 🙂 v kavárně na pobřeží a pak už vyrazit směr vesnička Lulworth Cove (cíl dne 1).

Během cesty jsme obdivovali krásné výhledy na moře z vysokých bílých útesů a odpočinuli si v tradiční hospůdce na půl cesty, Smugglers Inn Pub (www.smugglersinnosmingtonmills.co.uk). Tato dříve sloužila jako skrýš pro pašeráky alkoholu, dnes se tam výborně vaří a podává tolik žádaný vychlazený cider (lehce alkoholický mošt) a místní pivo „ale“.
Dále jsme pak pokračovali kolem pobřeží, opět po bílých útesech nahoru a dolů, až jsme došli k úchvatnému přírodnímu útvaru Durdle Door (vypadá jako mostní oblouk opuštěný v moři). Udělali jsme pár snímků a přes další a pro tento den poslední útes jsme dorazili do zátoky a vesničky Lulworth Cove.

Tam jsme si koupili tradiční fish and chips (smažená ryba s hranolky) a se zapadajícím sluncem jsme ji snědli na krásné oblázkové pláži.

Ubytování jsme měli předem zařízené v hostelu Lulworth Cove (www.yha.org.uk, ceny začínají okolo £18).

DEN 2 – Snídani si můžete dát v hostelu, my jsme však dali přednost zahrádce místní kavárny. Doporučujeme „English Breakfast tea“ a „Classic scones with jam & clotted cream“ (čaj plus anglické sladké pečivo s marmeládou a velmi hustou smetanou).

Z Lulworth Cove do Swanage (cíle pro druhý den) je to okolo 16km. Jde se však opět po útesech, neustále nahoru a dolů, takže je potřeba vyjít hned po snídani.
Při cestě jsme opět obdivovali krásné výhledy na moře, jachty, ale i vojenský tankodrom. V Dorsetu je opravdu všechno!

Do městečka Swanage se dá dojít po stezce South West Coast Path neustále jdoucí po pobřeží, my jsme se však v poslední fázi od moře oddělili a zamířili k bývalému hradu, dnes troskám, Corfe Castle. Vstup je placený, ale určitě stojí za to ho navštívit (už jen kvůli tomu výhledu do kraje).
V přilehlé stejnojmenné vesničce jsme se občerstvili zaslouženou zmrzlinou a pak už nastoupili na historický parní vláček (www.swanagerailway.co.uk, £6.50), který nám ušetřil poslední část cesty do Swanage.

Ve Swanage jsme bydleli v hostelu YHA Swanage (www.yha.org.uk, ceny začínají okolo £22). Večeře se pak podávala v přístavu města v baru Gee Whites Seafood Restaurant (www.geewhites.co.uk). Je tam krásný výhled na moře, sezení je pod širým nebem a mají tam skvělé čerstvé mořské plody (ústřice, mušle, krevety…).

DEN 3 – Po předchozích namáhavějších dnech byl tento více odpočinkový. Strávili jsme ho průzkumem Swanage, doporučujeme navštívit místní čokoládovnu Chococo (www.chococo.co.uk), centrum pobřežní služby a útesy Jurassic Coast kolem města.
Před polednem jsme pak Swanage opustili směrem mohutný a impozantní útes, Old Harry Rocks.

Oběd byl pak servírován v restauraci Bankes Arms (www.bankesarms.com). Vyzkoušejte místní dezerty, jsou pro opravdové požitkáře.
Po obědě jsme si pak museli samozřejmě odpočinout 🙂 a nedaleká pláž Studland Bay byla pro to ideální.

Poslední část cesty do Bournemouthu, odkud jsme se vraceli vlakem do Londýna (cesta do Londýna trvá okolo 2h40min, lístek stojí okolo £14 na osobu), jsme jeli patrovým autobusem s otevřenou střechou (číslo 50, jede od pláže přímo k nádraží v Bournemouthu, http://www.wdbus.co.uk/bus-times/purbeck).

Pokud se tedy chystáte do Anglie, na dobu delší než víkend, pokuste se Dorset zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Jakub a Eva

VÍCE TIPŮ, DOPORUČENÍ A INSPIRACÍ NA DALŠÍ VÝLETY (Národní Park Lake District, Pláže v Cornwallu, Hory v Severním Walesu…) NAJDETE NA www.mintytrips.cz/anglie_a_wales.html

Jakub a Eva přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem (MINTY TRIPS – www.mintytrips.cz). Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.


Doporučujeme:

Kvalitní a levné ubytování v centru Londýna

UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ

KVALITNÍ CENOVĚ DOSTUPNÉ I LUXUSNÍ UBYTOVÁNÍ V LONDÝNĚ. Booking.com je pravděpodobně nejlepší hotelový vyhledávací systém, který jsme kdy viděli. Zdarma prohledá všechny možnosti ubytování v centru i okolí Londýna a nabídne vám nejpřijatelnější ceny londýnských hotelů, hostelů a bed and breakfast. Vše v českém jazyce. My jsme booking.com využili už několikrát a vždy jsme našli dobré ubytování za výhodné ceny. Jakub a Eva

Nejlevnější online letenky do Londýna koupíte od www.pelikan.cz.


Více informací najdete v našem Nezávislém průvodci Londýnem, Anglií, Walesem a Skotskem… WWW.MINTYTRIPS.CZ. Co tam konkrétně najdete? Aktuální informace na téma: Doprava v Londýně, Kam v Londýně zajít na dobré jídlo, Kultura a noční život v Londýně, Londýnské památky, zajímavá netradiční místa, galerie, parky & trhy, Ubytování v Londýně a další. Připravili jsme pro vás rovněž praktické průvodce: To nejlepší z Londýna za jeden den, Víkend v Londýně, Londýn zdarma, Za nákupy v Londýně, V Londýně na pár hodin, Romantický Londýn a V Londýně s dětmi. Dále vám přinášíme tipy kam se vydat za putováním v Anglii (Cornwall, Lake District, Dorset…), Walesu (Snowdonia) a Skotsku, včetně podrobných cestovních itinerářů, map a fotek.


Advertisements

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Minty Trips (www.mintytrips.cz)

Nezávislý průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem od A až do Z - vše co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Sestaveno lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Jedete na dovolenou? Hledáte levné a kvalitní ubytování?

U nás na http://ubytovani.mintytrips.cz najdete více než 2 000 000 hotelových a hostelových nabídek po celém světě, nejlepší ceny a ověřená hodnocení cestovatelů. Vyzkoušejte http://ubytovani.mintytrips.cz (klikněte níže)

Join 44 other followers

Návštěvy

  • 90,941 hits
Advertisements
%d bloggers like this: